Eğitimle İlgili Yazılar

Doğru Hedef Belirleme

İlhamdan Eyleme Doğru Hedef Belirleme

Net bir hedefe sahip olmanın sınav başarısı üzerinde etkisi büyüktür, öğrenciyi motive eder. Ancak belirlenmemiş hedef başlı başına bir stres nedenidir.

İki tür hedef vardır:
1. Kazanılacak okul, puan, sıralama gibi varılacak yeri gösteren nihai hedef.
2. Varılacak yere ulaşmak için gerekli eylemleri içeren performans hedefi.

Nihai hedefe ulaşmak sizin kontrolünüzde değildir. Sınavın zorluğu, rakiplerin durumu gibi dış etkenler vardır. Performans hedefleri ise sizin kontrolünüzdedir.

Nihai hedef uzun vadelidir, ilham verir, motive eder. Performans hedefi ise kısa vadelidir, eylem içerir, ne yapacağınızı söyler.

Nihai hedefiniz; gerçekçi değilse umut yok demektir, kaygıya kapılırsınız, zorlu değilse motivasyon yok demektir, rehavete kapılırsınız.

Destekleyici bir ortamda ilham veren ve zorlu bir hedef başarıyla sonuçlanır. Bu da kendine inancı ve güveni artırıp daha yüksek performans sağlar.

Neye odaklanırsanız onu elde edersiniz. Başarısızlıktan korkarsanız elde ettiğiniz  şey başarısızlık olur. Başarıya odaklanırsanız başarıya ulaşırsınız. Kazanması gereken kazanır, kaybetmekten korkan kaybeder.

Sınava hazırlanma sürecinde kendinizi ya da başkalarını suçlama yerine tutku ve umutlarınıza tutunun ve geleceğe bakın. Bu bakış açısı aynı zamanda stresinizi ve sınav kaygınızı azaltmanıza da yardım eder.

Sizin hedefiniz nedir? Hedefinize ulaşmak için kendinizi nasıl motive ediyorsunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

5 yorumlar

  • Yks ye hazırlanıyorum hedefimi belirledim ama nasıl ulaşacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

    • Merhaba, sosyal medya yoluyla ulaşırsan yardım etmek isterim. Hesabim @drnuriozturk

  • Hedef yoksa başarıya ulaşmak çok zor en azından küçük hedeflerden başlamak lazım ben küçüğü başardım ama sıra büyüğü belirlemekte alan seçimi ve meslek seçiminde kararsızım

Yorum yap