Eğitimle İlgili Yazılar

Sınava Uçan Tekme At

Dünya şampiyonu milli tekvandocu Kübra Dağlı’nın 15 dakikalık TedTalk konuşmasında sınavlara çalışan öğrenciler için ilham veren harika dersler var.
Başarıya giden yolda içeride ve dışarıda pek çok zorluğu aşan Kübra Dağlı tam bir azim ve yılmazlık örneği.

1.Dış seslere sağır ol!
12 yaşında tekvandoya başladığımda mahalledeki teyzeler “Kız kısmı spor mu yapar?” dediler. Ben devam ettikçe dış sesler değişti ama kesilmedi.

Çevredekilere, en yakınların bile olsa kulağını tıka. Beklentileri ve olumsuz yorumları duyma. Sadece yapmak istediğin şeye odaklan ve kararlılıkla yoluna devam et.

2. Hedefini yüksek tut!
Hocamla sohbet ederken “Kübra hedefin ne? dedi. Ben de: “İstanbul şampiyonu olmak” dedim. Hocam : “Hedefini yüksek tut, sen dünya şampiyonu olmayı hedefle.” dedi. İlk başta buna ben bile inanmadım ama şimdi dünya şampiyonuyum. Başarıya açlık beni motive etti.

Kendine sınır koyma, önce kafandaki engelleri kaldır. Hedefin yapabileceğinin bir adım ötesi olsun.

3. Eksiklerini bul ve gider!
2013 Endonezya’da yapılan Dünya Şampiyonasından ellerim bomboş döndüm. Döner dönmez elime bir defter aldım, eksilerimi ve artılarımı yazdım, kendime bir plan ve program hazırladım, rakiplerimi analiz ettim.

Seni yukarıya taşıyacak olan yanlışlarındır, unutma. Yanlışlarını belirle, yok etmek için plan yap ve uygula.

4. Pes etmeden Çalış!
Milli Takım kampında bir antrenör bana sürekli “Aşırı yeteneksizsin, bu nasıl bir tekme?” diyordu. Sırf o bana laf söz söylemesin diye geceleri herkes uyurken ben tekme çalışıyordum. O sene dünya ikincisi oldum. Dünya tekvando federasyonu benim uçan tekmemi kapak fotoğrafı yaptı. Bu fotoğraf dış seslere atılan bir tekmeydi.

Sana engel olan dış sese uçan tekme at ve yoluna devam et.

5. Çok pratik yap!
2016 Peru’daki Dünya Şampiyonasına hazırlanırken antrenmanda ayak tendonlarım koptu. Bu sakatlık beni 6 ay geriye attı. O yıl 5.30’da kalkıp günde 6 saat antrenman yapıyorduk. Yarışma günü o kadar heyecanlıydık ki hareketleri unuttuk ama o kadar çok çalışmışız ki vücudumuz müziğin akışına kendiliğinden uyuyordu.

Eliniz işlem yapmaya öyle alışsın ki sınavda unutsanız bile soruyu eliniz çözmeye devam etsin.

6. Her başarı tutkunu büyütür.
Bir işi tutkuyla yapıyorsan artık o senin tutkun olmaktan çıkar, başkalarına örnek olursun. Her başarı sizin tutkunuzu körükler.

Tırmanacak dağı olanın gözüne uyku girmez. Tırmandığınız her tepe bir sonraki zirve için cesaretinizi ve şevkinizi artırır. Başarının tadını alın.

7. Bazen siz çok çalışsanız da şartlar başarı için uygun olmaz!
2017 Dünya Şampiyonasına katılmadık. 2020’de korona çıktı ve yine gidemedik ama biz pes etmeden tutkumuz için çalışmaya devam ettik.

Senin görevin sadece çalışmak. Son ana kadar aynı ciddiyetle elinden gelenin en iyisini yapmak için çalışmaya devam et.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap