2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı 5.Sınıf Türkçe Günlük Plan 1.Tema 1.Metin (Dünya Çocukları) Koza Yayınları
BÖLÜM 1
Okulun Adı | …………………………………………. Ortaokulu | |
Dersin Adı | Türkçe | Tarih: 11-15.09.2023 |
Sınıf | 5 | |
Ünitenin Adı/ Metnin Adı | Birey ve Toplum/ Dünya Çocukları | |
Konu/ Kazanımlar | Okuma stratejileri Kelime ve kelime gruplarının anlamını bulma Ana fikri/ ana duyguyu bulma Metinle ilgili sorulara cevap verme Metnin konusunu belirleme Görsellerle ilgili soruları cevaplama Söz sanatları Şiir yazma | |
Önerilen Süre | 40+40+40+40+40+40 DAKİKA (6 ders saati) |
BÖLÜM 2
Öğrenci Kazanımları/Hedef Davranışlar | T.5.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur. T.5.3.2. Metni türün özelliklerine uygun biçimde okur. T.5.3.4. Okuma stratejilerini kullanır. T.5.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. T.5.3.14. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler. T.5.3.19. Metinle ilgili sorulara cevap verir. T.5.3.20. Metnin konusunu belirler. T.5.3.22. Görsellerle ilgili soruları cevaplar. T.5.3.32. Metindeki söz sanatlarını tespit eder. T.5.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar.T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular. T.5.4.1.Şiir yazar. | |||
Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri | Anlatma, soru-cevap, problem çözme, gösterip yaptırma, tartışma, gösteri, rol yapma, drama, beyin fırtınası. | |||
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça | Ders Kitabı, EBA, Türkçe sözlük, atasözleri ve deyimler sözlüğü, gazete kupürleri, dergiler vb. | |||
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
| · Dikkat Çekme, Derse Hazırlık ve Güdüleme · Derse Geçiş · Etkinlikler · Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney) · Grupla öğrenme etkinlikleri | · Metnin başlığını ve metne ait görselleri inceleyiniz. Görsellerin size hissettirdiği duygu ve düşünceleri söyleyiniz/yazınız. Başlıktan ve görsellerden hareketle şiirin içeriğini tahmin ediniz. · Arkadaşlarınızla birlikte oynadığınız oyunları düşününüz. Oyun oynarken neler hissediyorsunuz? Sizce dünyadaki diğer çocuklar da sizinle aynı oyunları oynuyor, sizinle aynı duyguları paylaşıyor olabilirler mi? · Aşağıda şiirde geçen bazı kelimeler verilmiştir. Bu kelimelerin anlamlarını yer aldığı dizeden hareketle tahmin ediniz. Ardından bu kelimelerle anlamlarını eşleştiriniz. (Kardeşlik-Barış-Dargınlık-Şafak-Yemiş-Kalp) · Türkçe sözlükler incelenip herkesin kendi bilmediği kelimelerden oluşan bir sözlük deftere sahip olması için gerekli yönlendirme yapılacak. · Yay ayraç içinde verilen soruların cevapları istenir. (Şair, yaşamın nasıl olmasını istiyor?, “Dünyayı, kardeşlik dallarında / Uçan kuşlar doldursun.” dizeleriyle ne anlatılmak istenmektedir?, Şair, çocuklardan ne istiyor?, Şair, dünya çocukları için Tanrı’dan ne diliyor?, Siz, şairin yerinde olsaydınız dünyada yaşayan diğer çocuklar için neler dilerdiniz?) · Konu ve ana fikir/ duygu tanımı yapılacak ve buna göre “Şiirin konusu ve ana duygusu nedir?” sorusu yöneltilerek konu ve ana duygu buldurulacak. · Çocuk Hakları Bildirgesi hakkında bilgilendirme yapılacak. Öğrencilerin bu konu hakkındaki görüş ve düşünceleri istenecek. · Görselden hareketle öğrencilerden şiir yazmaları istenecek. Şiir yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durulacak. Son olarak şiire uygun bir başlık koymak için nelere dikkat edilmesi gereken hususlar açıklanarak öğrencilerden şiirlerine uygun bir başlık koymaları istenecek. |
BÖLÜM 3
Ölçme-Değerlendirme
| · Bireysel ve grup etkinliklerinde soru-cevap · MEB Kazanım testleri · EBA ölçme-değerlendirme araçları |
Dersin Diğer Derslerle ilişkisi: | · Okuma becerilerinin tüm derslerde kullanılması · Sosyal bilgiler |
Gelecek Derse Hazırlık |
|
BÖLÜM 4
Planın Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar | İlk hafta olması dolayısıyla öğrencilerle kısa bir tanışma etkinliği yapılacağından zaman kaybı yaşanmaması adına planda esneklik sağlanabilir. Öğrencilere ev ödevi verilebilir.
|
5. SINIF TÜRKÇE-KOZA YAY. 1. TEMA 1. METİN (DÜNYA ÇOÇUKLARI) GÜNLÜK PLAN indir.