Kitap Tanıtımları

Benim Atölyelerim-Melih Aşanlı

1.Baskı 2019
Yeni İnsan Yayınevi

Türkiye’nin ilk ekolojik mimari rehber kitabını yerel bilgilerle hazırlayan Melih Aşanlı, ekolojik tasarım ile ilgili yazılar yazmaktadır. Yeni İnsan Yayınevinden daha önce de Geleneksel Yapı Teknikleri adlı kitabı da çıkan Melih Aşanlı, bu kitabında kendi kurmuş olduğu atölyelerden yola çıkarak atölyecilik  nedir, nasıl yapılır, atölye çeşitleri ve atölyede kullanılan aletlerle ilgili bilgiler veriyor.

Yazar eseri beş bölüme ayırmış.
Birinci bölümde atölyeciliğin en olduğu, sanayi sitelerindeki atölyelerin nitelikleri, bir atölye kurmak için neler yapılması gerektiği, atölyelerin genel nitelikleri üzerinde duruyor.

İkinci bölümde çevreci atölyecilik üzerinde duruyor. En iyi makinenin bedenimiz olduğu anlayışından yola çıkarak özellikle bedenimizi doğru gıdalarla beslememizi vurguluyor. Atölye işçisi demek beden işçisi demek olduğuna göre beden sağlığı atölyede çalışanlar için oldukça önemli. Bu bölümde geri dönüşüme de yer verilmiş, ahşap malzemelerden profillere, inşaat demirlerinden sac levhalara, beyaz eşya kasalarından rulmanlara, yaylara, varillere, depolara, pvc ve alüminyum panellere kadar geri dönüştürülebilir malzemelerin nasıl dönüştürüleceğine, nasıl kullanılacağına, kullanım alanlarına, kullanım ömürlerine dair bilgiler verilmiş. Ülkemizin son elli yılda plastik kullanımının 20 kat arttığı, dünyadaki en büyük altıncı plastik üreten ülke olduğumuz dikkate alınırsa bu plastikleri doğaya bırakmadan önce kullanabildiğimiz son noktaya kadar kullanmamız gerektiği dile getiriliyor. Ambalaj atıkları her geçen gün artmakta, bunların çok az bir kısmı geri dönüştürülmektedir.

Üçüncü bölümde marangoz atölyeleri ele alınmıştır. Marangoz atölyelerinin hangi niteliklere sahip olması gerektiği anlatılan bu bölümde marangoz atölyesini öncelikle sudan, mantarlardan ve böceklerden korumak gerektiği belirtiliyor. Kullanılacak malzemelerin depolandığı alan sudan, çamurdan ve güneşten arındırılmış olmalı. Atölyede kullanılacak malzemelerin ( eşek, masa, marangoz tezgahı, duvar rafları, avadanlık kutuları, çekmeceler, çalışma masaları, toz süpürgesi) hangi özelliklere sahip olması gerektiği açıklanmış. Bir iş yapacaksak malzemeler listesine atık plastikleri ön sıraya koymamızın lüzumuna değinilmiş.

Dördüncü bölümde demirci atölyelerinin hangi nitelikte olması gerektiği belirtilmiş. Demir cevherinden demir elde etmenin zorluklarına değinirken atölye kurmak isteyenlere rehber niteliğinde bir bölüm olmuş. Demir atölyelerinde hangi aletler kullanılır, nasıl kullanılır, demire su ne zaman verilir, hangi durumlarda demirden elde edilen malzemenin özelliği bozulur, demirden kaliteli malzeme yapmanın ipuçlarına dair birçok bilgiye bu kitaptan ulaşabilirsiniz.

Demir işlemeciliğinde dünyada ilkleri ve en iyileri yapmış bir milletin torunları olarak şu andaki demir işlemeciliğimize bakılırsa kendimizi pek de geliştirmemiş olduğumuzu Japonya örneğine bakarak anlayabiliriz. Bu bölümde demir dövme tekniklerinin yanında kömürün nasıl imal edildiği de anlatılmış.

Beşinci bölüm olan son bölüm ise tamirat, tadilat ve onarım atölyelerine ayrılmış. Önce tamirat, tadilat ve bakım atölyelerinde kullanılacak aletlerin (tornavida, İngiliz anahtarı, kargaburun, allen anahtarı vb.) bir listesi verilmiş. El aletlerinde hız ve gücün artmasıyla hassaslığın ve kontrolün azalmasına sebep olduğu ifade edilmiş. El aletlerinin (baltalar, testereler, oyma takımları, rendeler, çekiçler, eğeler, törpüler, mengeneler, işkenceler, anahtarlar, penseler, tornavidalar, elektrikli aletler) kullanım yerleri ve kullanım amaçları hakkında bilgi verilmiş. Bu aletlerin nasıl kullanılırsa bozulacağı, deforme olacağı belirtilmiş. Aletleri kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğiyle ilgili bilgiler verilirken aletlerin kullanım kılavuzlarının muhakkak okunmasının lüzumuna da değinilmiş.

Melih Aşanlı kitabında belirttiği bazı aletlerle ilgili video hazırlayıp ilgili yerlere linkini koysaydı daha güzel oldurdu diye düşünüyorum.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap