Kitap Tanıtımları

Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi

1.Baskı, 2020
Yeni İnsan Yayınevi

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği üyesi Prof. Dr. Veli Duyan editörlüğünde çıkan bu kitap coronavirüs salgınında vaka yönetiminin nasıl olması gerektiğini ele almaktadır.

Eserde vaka yönetiminin nasıl olması gerektiği Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sosyal Bilimler Hizmet Bölümü Araştırma Görevlisi ve Yüksek Lisans öğrencilerinin yazmış olduğu makalalerle değişik açılardan ele alınmaktadır.

İlk makalede Serdarhan Duru vaka yönetiminin ne olduğuyla ilgili genel bir çerçeve çizmiş, Sosyal Hizmette Vaka Yönetimi standarlarına değinmiştir.

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına ithaf edilen kitap toplam 11 makaleden oluşuyor. Makale isimlerini şöyle sıralayabiliriz:
-Vaka Yönetimi
-Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi ve Çocuklar
-Covid-19 Salgınınnda Vaka Yönetimi ve Gençler
-Covid-19 Salgınında Vakat Yönetimi ve Yaşlılar
-Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimive Fiziksel Sağlık
-Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi ve Ruh Sağlığı
-Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi ve Eğitim
-Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi ve Çalışma Hayatı
-Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi veKadınlar
-Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi ve Engelliler
-Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi ve Mülteciler

Vaka yönetiminde amaç edinilen, kişilerin toplumsal kaynaklara ve fırsatlara eşit erişim sağlayabilmesi, kendine yetebilirliğinin sürdürebilir planlamalarla artırılmasıdır.

Özellikle Sosyal Hizmet birimlerinde çalışan personelin yapılması gerekenleri anlatan bu kitapta toplumun bireyleri olarak herkesin üzerine düşen bazı görevlere de değinilmiştir. Hepsinden önemlisi vatandaşı hak ve görevlerini bilirse pandemi sürecinde nereden nasıl yararlanacağını da iyi bilir.

Sosyal Hizmet personelinin en az lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olması gerektiği eserde sıklıkla dile getirimiştir.

Sosyal Hizmet personelinin yapması gereken ve yaptığı işlerin sanıldığı kadar kolay olmadığı belirtilmiş, hassasiyet gerektiren bir iş olduğu üzerinde durulmuştur.

Kitaptaki her makale çok iyi çalışılarak hazırlanmış. Size kitaptan alıntıladığımız iki bölümden bazı yerleri paylaşacağım.

Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi ve Çocuklar:

UNICEF (2020) tarafından yapılan araştırmalarda çocukların eğitimden uzaklaştıkça geri dönüşlerin zorlaştığı, evde kalma süreleri ile aile içi şiddet, istismar vakalarının doğru orantılı olduğu, yaşamsal kaynaklardan mahrum kalan çocukların salgınlarda savunmasız hâle geldiği görülmüştür.

Yapılacak uygulamalarla çocukların eğitim sistemine karşı yaşayacağı ilişkisel kayıp önlenecek ve okula geri dönüldüğünde adaptasyon ve sorununun önüne geçilecektir.

Covid-19 Salgınında Vaka Yönetimi ve Gençler:

Gencin sevdiği ve zevk aldığı bir şeyle zaman geçirmesi için teşvik edilmelidir. Daha önce denemediği bir uğraş bulması, hobi edinmesi, zaman bulamadığı bir hedefini gerçekleştirmesi sağlanabilir. Bu süreçte geçirilen evdeki zamanı fırsata çevirmek ve gencin süreç sonunda kazanımlar elde etmesini sağlamak gerekir. Gencin gün içinde evde yapabileceği bir amaç belirlemeli ve bu amacı hayata geçirmek için zaman harcaması sağlanabilir. Bu süreçte geçirilen evdeki zamanı fırsata çevirmek ve gencin süreç sonunda kazanımlar elde etmesini sağlamak gerekmektedir.

Gençlerle iletişim kurarken gerçek ve samimi olmak genç ile kurulan iletişimi güçlendirecek ve güven oluşumunu hızlandıracaktır.

Buraya ve şimdiye odaklanma bu dönemde yaygındır. Karar alırken tepkisel olabilir ve tercihlerinin sonuçlarını tahmin edemeyebilirler. Bu noktada danışmanlık yapmak ve gence destek olmak olası olumsuz durumlara karşı genci korur ya da gencin bu duruma hazırlıklı olmasını sağlar.

Eğitim döneminin uzaktan devam etmesi ve bununla birlikte eğitimden eşit yararlanma hakkını gözetmek amacıyla öğrencilere ek internet sağlama, televizyondan izleme fırsatı sunma, ihtiyaç sahibi ailelere televizyon gibi alt yapı hizmetleri sunma önemli hizmetlerdir.

Bu kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese özellikle editör Veli Duyan’a, Yeni İnsan Yayınevine bu çalışmanın kitap haline getirilmesinden dolayı teşekkür ederiz.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap