Eğitimle İlgili Yazılar Dokümanlar

NEDEN YABANCI DİL ÖĞRENEMİYORUZ

Yaklaşık bir asırlık Cumhuriyet Tarihimizde belki de yüzlerce kez eğitim sistemi değişikliği yapmamıza rağmen bir türlü çocuklarımıza gerektiği gibi yabancı dil eğitimi veremiyoruz.
Yabancı dil eğitimi ile ilgili yapılan değişiklikler genelde eğitim programlarının yöntem teknik ve içerikleriyle ilgili. ‘’Ders saatini artıralım mı, azaltalım mı? , yabancı dil eğitimine hangi sınıf seviyesinden başlayalım?, Gramer bilgisini az mı yoksa daha mı yoğun vermeliyiz?’’ gibi.
Klasik bir söz vardır: ‘’Aynı şeyleri yapıyorsan; aynı sonuçları elde edersin.’’ Yıllardan beri aynı yöntemlerle aynı sonuçları elde etmeye devam ediyoruz.
Karmaşık eğitim sistemlerinden kafayı kaldırıp da etrafımıza bir göz atsak belki de yabancı dil eğitimi adına yeni yöntem ve teknikler elde edebiliriz.
Yeni doğmuş bir bebek hiçbir bilgi birikim ve tecrübe sahibi olmadığı halde yaklaşık iki yılda ana dilini öğrenmektedir. Belki de çocuklarımızın nasıl öğrendiklerini gözlemlesek dil öğrenme adına bizlere bir fikir verebilir.
Çocuklar çok iyi bir gözlem ve sayısız pratik yaparak, hiçbir gramer kuralını bilmeden ve bu kuralları uygulama zorunluluğu yaşamadan ana dillerini öğrenmektedirler.
Bu saptama yabancı dil eğitiminin okul öncesi çağlarında başlamasının isabetli olacağını göstermektedir.
Yabancı ülkelere giden vatandaşlarımızın çocuklarının da bir iki yıl içinde o ülkenin dilini anadili gibi öğrendiklerini de göz önünde bulundurursak; Amerika’yı tekrar keşfetmemize gerek kalmaz.
Müfredat konularının yoğun olarak konuşulduğu şu günlerde alanında çok iyi yetişmiş yabancı dil öğretmenlerimizin, öğrencilerimizi beş-altı yaşlarında ( yani ilköğretime başlamadan) oluşturulacak yabancı dil sınıflarında gramer konularına hiç girmeksizin ‘’let’s, sit down, stand up, shut the window’’ gibi basit kelime, kelime grubu veya cümlelerden başlayarak eğitmeleri gerekmektedir. Bu yaşlarda verilen anasınıfı eğitimi tamamen yabancı dil ağırlıklı verilmeye çalışılmalıdır.
Böyle iki yıllık bir uygulama sonucunda çocuklarımız günlük hayatın tüm alanlarında zorunlu olarak yabancı dil pratiği yapacaklarından; çok hızlı bir şekilde yabancı dil öğrenmeye başlayacaklardır.

Eğitimci Yazar Fatih Pınar

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

2 yorumlar

Yorum yap