5. SINIF TÜRKÇE-KOZA YAY. 1. TEMA 4. METİN (BAYRAK ÖĞRETMEN) GÜNLÜK PLAN
DERS PLANI
BÖLÜM I
Okulun Adı | …………………………. Ortaokulu |
Dersin Adı | Türkçe | Tarih: 02-06.10.2023 |
Sınıf | 5 |
Ünitenin Adı/ Metnin Adı | Birey ve Toplum/ Bayrak Öğretmen (Dinleme metni bağlantısı için tıklayınız.) |
Konu/ Kazanımlar | · Okuma stratejileri · Konu ve ana duygu · Metinle ilgili sorulara cevap verme | · Şiire başlık belirleme · Söz sanatları (Benzetme) · Bilgilendirici metin |
Önerilen Süre | 40+40+40+40+40+40 DAKİKA (6 ders saati) |
BÖLÜM 2
Öğrenci Kazanımları/Hedef Davranışlar | T.5.1.12. Dinleme stratejilerini uygular. T.5.1.2. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen, bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder. T.5.1.4. Dinlediklerinin/izlediklerinin ana fikrini/ana duygusunu tespit eder. T.5.1.7. Dinlediklerine/izlediklerine yönelik farklı başlıklar önerir. T.5.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar. T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular. T.5.2.7. Konuşmalarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır. T.5.4.2. Bilgilendirici metin yazar. T.5.4.6. Bir işin işlem basamaklarını yazar. T.5.4.10. Yazdıklarını paylaşır. |
Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri | Anlatma, soru-cevap, problem çözme, gösterip yaptırma, tartışma, gösteri, rol yapma, drama, beyin fırtınası. |
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça | Ders Kitabı, EBA, Türkçe sözlük, atasözleri ve deyimler sözlüğü, gazete kupürleri, dergiler, www.tdk.gov.tr vb. |
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri | · Dikkat Çekme, Derse Hazırlık ve Güdüleme · Derse Geçiş •Etkinlikler •Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney) •Grupla öğrenme etkinlikleri | - Metne hazırlık soruları sorulacak, öğrencilerin cevapları üzerinden konuya dikkat çekilecek. (1. Öğretmenlik mesleği toplum için neden önemlidir?, 2. Öğretmen olmak ister miydiniz? Açıklayınız.)
- Öğrenciler şiiri birkaç kez vurgu, tonlama ve telaffuza dikkat ederek dinleyecek. Şiirde geçen anlamını bilmediği sözcük varsa not alınacak. Öğrenciler, şiirde dikkatlerini çeken yerleri not alacak.
- Öğrencilerden birinci etkinlikte verilen kelimelerin anlamlarını şiirden hareketle tahmin etmeleri ve kelimeleri, sözlük anlamlarından hareketle sarmal bulmacada verilen uygun yerlere yerleştirmeleri istenecek. Yeni öğrenilen kelimeler ve anlamları daha önce oluşturulan “Sözlük Defter”e aktarılacak. (pınar, şafak, bencillik, sancak, yürek, saygı)
- Dinlediğimiz şiirden hareketle şiirin konusunun ve ana duygusunun ne olabileceği sınıfa sorulacak, cevaplar değerlendirilecek ve ikinci etkinliğe yazılacak.
- Metne ilişkin soru-cevap etkinliği yapılacak. Gerekli görülürse etkinlikte verilen soruların dışında yeni sorular oluşturulacak. Bu bölümde öğrencilerden özgün sorular hazırlamaları istenebilir. (Şiirde öğretmene karşı duygularını söyleyen kişi kimdir?, Şiirde öğretmen nelere benzetilmektedir?, Şiirin son dörtlüğünde öğretmenin hangi özelliklerinden bahsedilmiştir?, Şairin öğretmenine hissettiği duygular, sizin için de geçerli midir? Nedenleriyle yazınız.)
- Öğrencilerden şiirin başlığını incelemeleri istenecek. Ardından tek kelimelik, iki kelimelik ve üç kelimelik yeni başlıklar belirlenip dördüncü etkinliğe yazılacak.
- 5. etkinlikte verilen benzetmeye ilişkin bilgiler okunacak. Benzetmeye ilişkin farklı örnekler tahtaya yazılıp tahlil edilecek. Daha sonra öğrencilerden “b” bölümündeki benzetmeleri bulmaları ve benzetmenin nasıl yapıldığını yazmaları istenecek. Bu aşamada şiir yeniden dinletilecek ve şiirde geçen benzetmeler bulunup “c” bölümüne yazılacak.
- Öğrencilere 6. Etkinlikte verilen bölüm okunacak. (Eğitim hayatınız boyunca derslerinize giren öğretmenlerinizi düşününüz. Sizce bilginin, ahlaki değerlerin sunulmasında öğretmenler etkili insanlar mıdır? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmalarınızda yabancı kelimeler yerine Türkçelerini kullanınız.) Öğrenciler bireysel konuşma yapacak.
- Bilgilendirici metnin özellikleri örnekler ile açıklanacak ve öğrencilerden 7. etkinlikte verilen bölüme bilgilendirici metin yazmaları istenecek.
|
BÖLÜM 3
Ölçme-Değerlendirme | · Bireysel ve grup etkinliklerinde soru-cevap · MEB kazanım testleri · EBA ölçme-değerlendirme araçları · TEGM Materyal Çalışma yaprakları (1. Tema) · Tema değerlendirme soruları |
Dersin Diğer Derslerle ilişkisi: | · Okuma becerilerinin tüm derslerde kullanılması · Sosyal bilgiler |
Gelecek Derse Hazırlık | Öğrencilerden genel ağ üzerinden “Atatürk” konulu çizgi film, film veya belgeseller izlemeleri istenecek. |
BÖLÜM 4
Planın Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar | Plan yukarıda yazılan sıraya göre işlenebileceği gibi esneklik yapılıp etkinliklerin yerleri değiştirilebilir. |
5. SINIF TÜRKÇE-KOZA YAY. 1. TEMA 4. METİN (BAYRAK ÖĞRETMEN) GÜNLÜK PLAN İNDİR.