Roman Yorum-Özet

YILKI ATI-ABBAS SAYAR

yilki-ati

           YILKI ATI

Yılkı Atı Romanının İncelenmesi

Türk edebiyatının klasik eserlerinden olan Yılkı Atı, Abbas Sayar tarafından kaleme alınmış çok enfes bir eserdir.

Eserin ana karakteri Doru, çok güçlü ve hızlı bir attır. Katıldığı yarışların tümünü kazandırarak Sahibi İbrahim’i çok mutlu eder. İbrahim Doru’yu çok sever ve kimseye satmaz. Fakat zaman içinde Doru yaşlanır ve eski gücünü ve hızını kaybeder.

Çok zengin olmak ve at sürülerine sahip olmak İbrahim’in en önemli hayalidir. Gel gör ki, bu hayali bir türlü gerçek olmaz.  İbrahim bu durum karşısında sinirini Doru’dan alır. Nihayet İbrahim Doru’nun yılkıya gönderilme zamanının geldiğini düşünerek, oğullarına Doru’yu uzak bir tepeye bırakmalarını ister.

Doru kısrak bırakıldığı yerden evin yolunu bulur fakat ahırın kapısını açamadığı için orada bekler. İbrahim, Doru’yu görerek tekrar uzak yerlere gönderir. Doru tekrar dönüp gelir. Tekrar Doru kısrağı gören İbrahim zavallı hayvanı çok fena döver.

Artık İbrahim’in yanında yeri olmadığını anlayan Doru, oradan ayrılır. Bu esnada Çılkır ile tanışır. Doru ile Çılkır arasında birliktelik oluşur. Birbirlerine destek olurlar ve yollara birlikte düşerler.

Daha sonra diğer yılkıya bırakılmış atlarla tanışırlar ve birlikte yaşamaya başlarlar. Fakat kışın gelmesiyle birlikte zorluklar da onları beklemektedir. Sürüdeki hayvanlara kurtlar saldırır, kış ve açlık onları çok zorlamaktadır.

Alışık olmadığı bir hayatla karşılaşan Doru kısrak açlık ve hastalıktan yorgun düşler ve at arabası izlerini bir umutla takip ederek köye iner ve oradaki ahırlardan birine sığınmaya çalışır. Atın halini gören Hıdır Amca, atı ahırına alır ve kış süresince ona bakar. Fakat Çılkır ve diğer at sürüleri zor durumda kalırlar. Hatta Çılkır saldırılarda ölür.

Doru’nun durumunu öğrenen İbrahim tekrar onu bulmak için yollara düşer. Arazide Doru’yu görünce tayı da annesinin yanına gönderir. Böylelikle Doru’nun tekrar geleceğini düşünür. Ancak Doru, tayla birlikte kaçmaya başlar. İbrahim, tüm aramalarına rağmen bulamaz. Elinden bir şey gelmeyen İbrahim çok üzülür adeta kahrolur.

DEĞERLENDİRME: Yazar Abbas Sayar,  Yılkı Atı isimli eserinde insanların ne kadar maddeci ve iyi gün dostu olduklarını sembolik bir şekilde anlatmış. İnsanların vefasızlığını adeta kelimelerle resmetmiştir. Kullanılıp atılan insanların bu durumu kabullenemeyişleri de ayrı bir trajedi örneği olarak işlenmiştir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap