Çalışma Kitapçıkları

Fiilimsilerle İlgili Etkinlikler 12

FİİLİMSİLERLE İLGİLİ ETKİNLİKLER 12
1.ETKİNLİK: Aşağıdaki cümlelere uygun fiilimsileri getiriniz.

1Temiz havada tek başına yolculuk ………………….., Covid-19 zamanlarında ulaşımın en güvenli ve keyifli yoludur.
2İyi konuşup konuşmadığımın ne önemi var? ………………… doğru olup olmadığına bakın sadece.
3Kederi ezber …………………. büyüyen bir çocuğun olgunluğudur gülüşüm…
4Acelem yok benim, biliyorsun. Bir gün sana dünyada ………………….. tek şeyin sevgi olduğunu öğreteceğim.
5Çoğu insan ………………….. gibi biri olmadığının farkında değil, bir çok problemin sebebi bu. Çözüm ise basit, kendine dışarıdan bakabilmek.
6Sevgi …………………. için hep son anları bekliyorsunuz; hastane koridorlarını, siren öncesini, veda vaktini ama ölümün son anı yok. O ansızın gelecek, yüreğinize binen pişmanlık hiçbir şeye fayda etmeyecek.
7Bahçenize herkes girmesin, ektiğiniz çiçekleri herkes görmesin. Siz sadece çiçekleriniz için lazım gelen bakımı yapın. Bahçenizin başkalarının ayakları altında ……………………………. izin vermeyin, bu çok sevdiğiniz biri bile olsa…
8Belki de tükenmişimdir. Bir şeyler yapacak, bir şeyler için ………………… çabayı kendimde bulamıyorumdur. Benim de emek vermeden güzel giden şeylere ihtiyacım vardır.
9İnsanın konuşacak kadar zekaya, ya da susacak kadar akla sahip ………………………. büyük bir talihsizliktir.
10İnsanların ne kadar kötü olduklarını görmek beni hiç şaşırtmıyor. Fakat bu yüzden hiç utanmadıklarını ………………… çok şaşırıyorum.


2.ETKİNLİK: Aşağıdaki cümlelerde bulunan zarf-fiillerin altını çiziniz.

1Bazen bir anlığına beni yerimden sıçratıp kendime getiren bir cesarete kapılıyorum, o an nereye gideceğimi bilsem, koşa koşa gideceğim.
2İçimdeki her şey ölüyor, hatta düş kurabildiğime olan güvenim bile! Ne yaparsam yapayım, fiziksel olarak kendimi iyi hissedemiyorum. Gönlümün kaydığı bütün dinginliklerin, ruhumu parçalayan sivri köşeleri var.
3Benim hayatımı yargılamadan önce benim ayakkabılarımı giy ve benim geçtiğim yollardan, sokaklardan geç. Benim takıldığım taşlara takıl yeniden ayağa kalk ve aynı yolu tekrar git benim gittiğim gibi anca o zaman beni yargılayabilirsin.
4Olgunlaştıkça kimseyle uğraşasın gelmiyor. Kendini yetiştirememiş insanlardan uzaklaşıyorsun. Seni hasta edecek insanlarla birlikte olmaktan vazgeçiyorsun.
5İlim üç karıştır. Birinci karışını öğrenenler kibirli olurlar. İkinci karışını öğrenenler mütevazı olurlar. Üçüncü karışını öğrenenler ise aslında bir şey bilmediklerini öğrenmiş olurlar.
6Birinin beni çok sevmesi, benim için pek bir şey ifade etmiyor. Ben daha çok nasıl sevdiğiyle ilgileniyorum. Mühim olan yormadan sevmek, güzel sevmek.
7Her gün odamda oturuyor, kitap okumaya çalışıyordum. Bir tek harfini bile fark etmeden sayfaları çeviriyor, bazen, dikkat etmeye azmederek baştan başlıyor, fakat birkaç satır sonra gene zihnimin başka yerlerde dolaştığını görüyordum.
8Belki de tükenmişimdir. Bir şeyler yapacak, bir şeyler için uğraşacak çabayı kendimde bulamıyorumdur. Benim de emek vermeden güzel giden şeylere ihtiyacım vardır. Beni bana geri vermek istiyorumdur.
9Uykuya dalarken, uykuda ölen insanlar olduğunu hiç düşünmedin mi? Dişlerini fırçalarken, işte tamam, bu son günüm demedin mi hiç? Çok süratle, hem de çok süratle hareket etmek gerektiğini, çünkü zamanın kalmadığını hiç hissetmedin mi? Ölümsüz mü sanıyorsun kendini!
10Yürüyüp geçeceksin, hep yürüyüp geçeceksin. Ben öyle yaptım. Hep yürüdüm. Herkesin her şeyi anlamasını bekleyemezsin. Sen yürüyüp gideceksin. Anlayan anlayacak, anlamayan anlamayacak; dünyanın hepsine yetişemezsin ki!

3. ETKİNLİK: Aşağıdaki cümle ve paragraflarda sıfat-fiil olanların karşısına “+”, olmayanların karşısına “–” işareti koyunuz.

1O öldü, biliyorum! Bilmediğimi mi sanıyorsun? Ama onu yine de sevebilirim, değil mi? Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın Tanrı aşkına; özellikle de, hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?
2İnsanlar kandırılmak istiyor. Gerçeklikten, yaşamaktan korkuyorlar çünkü. Bu yüzden hep televizyon, izleyip fal baktırıyorlar. Onlara yalan söylerseniz sizi severler, en çok sizi severler. Gerçekleri hatırlatırsanız sizden uzaklaşırlar, bazen nefret bile ederler.
3Güzel insan aramak ile insandaki güzelliği aramak arasında derin bir fark var.
4Ama artık gitmek geliyor içimden. Bir sabah masmavi bir bulutun peşinden, dönüşü olmayan yollara.
5Merak. Birine karşı, ansızın, bir merak duymaya başlarsınız, korkunç bir merak. Onu tanımak, onunla doğmak, dünyaya onunla yeniden gelmek tek amacınız haline gelir. Aşka en uzak cümle, senden nefret ediyorum değil, bilmek istemiyorumdur.
6Mutluluğun değerini bilmek için sıkıntıları, acıları, bunalımları yaşamak gerekir.
7Eğer bir insan fikirlerini gerçekleştirmek için risk alamıyorsa ya o fikirlerde iş yoktur ya da kendisinde.
8Konuşmuş olmaktan dolayı çok pişmanlık duydum, ama susmuş olmaktan hiçbir zaman…
9İnsanlar ne kadar zeki olursa olsun, sevdiği kişinin bir sözüne kanacak kadar aptaldır.
10Kendi doğruların başkalarına yanlış geliyor diye, doğrularından vazgeçme.

 4. ETKİNLİK: Aşağıdaki cümlelerde altı çizili sözcükler fiilimsi ise karşısına “+”, fiilimsi değilse “ – ” işareti koyunuz.

1Bir gün uçmak isteyen kişi önce yürümeyi, koşmayı, tırmanmayı ve dans etmeyi öğrenmelidir; uçmaya, uçarak başlayamazsınız.
2Başarmak zordur, kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma, yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden seyredilir.
3Uyandığında iki seçeneğin var: Tekrar uyuyup bir rüya görmek, ya da uyanıp rüyanın peşinde koşmak.
4Ben ikide birde böyle oluyorum, bazen bütün insanları boynuna sarılıp öpecek kadar seviyorum, bazen de hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum.
5En güvendiğin insanların, bir yanılgıdan ibaret olduğunu anlayınca, köşene çekilirsin.
6İfade edilmeyen kızgınlık, nefrete dönüşür.
7Başarılı biri olmaya değil, değerli biri olmaya çalışın. Başarı egoya yakındır. Sevgi değere yakındır.
8Güzel bir ruha âşık olan ona hayatı boyunca sadık kalır, çünkü sevdiği şey ebedidir.
9Doğru konuşarak onları değiştiremezsin, kendileri öğrenmek istemelidir. Onlar öğrenmek istemiyorlarsa bir şey yapamazsın.
10Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız, haklısınız. Yapamazsınız.

fiilimsilerleilgilietkinlikler12 indir.

fiilimsilerleilgilietkinlikler12
Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap