Testler

Parçada Anlam Test 1 (4.Sınıf Türkçe)

PARÇADA ANLAM TEST 1 (4.SINIF TÜRKÇE)

1.Bazı insanlar merdiven altından geçmekten korkarlar, bazıları gece tırnak kesmekten. Bazıları ise kara kedileri sevmezler. Bütün bunların uğursuzluk getirdiğine inanılır. Bazen de nazar boncuğu takmak, evin kapısına at nalı asmak uğur getirir, derler. Böyle aslı astarı olmayan inançlara, düşüncelere batıl inanç denir.
Yukarıdaki paragrafın konusu aşağıdakilerden hangisidir?
A) İnsanların korkuları
B) Şans
C) Uğur
D) Batıl inançlar

2. Kitap okumak kadar okunacak kitabın seçilmesine özen göstermek de önemlidir. Günümüzde her konuda farklı kitaplar basılmakta, hâliyle okurların da bunların hepsini birden okuması mümkün olmamaktadır. Öyleyse doğru kitabı seçmek büyük önem kazanmaktadır. Her şeyden önce seçilen kitapların kişiye heyecan vermesi ve kişinin kitabı zevk alarak okuması önemlidir. Bunun yanında kitabın gereksiz bilgiler içermemesi, okuyucunun seviyesine uygun olması, dil ve edebiyat zevkinin gelişmesine katkıda bulunması da önemlidir.
Bu parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir?
A) Kitap okumanın yararları
B) Kitap seçimi
C) Dili doğru kullanmak
D) Bilgiye kolay ulaşma

3. Dünyada kaç kişi elleri olan fakat onu kullanamayan, ayakları olan fakat yürüyemeyen, isteklerini ağlamasıyla bildiren, konuşamayan, geceleri onu tatlı uykusundan uyandıran birine bakmak ister? Kim bu kadar âciz biriyle hiç usanmadan ilgilenmek ister ya da bunu kim yapabilir? Ne kadar zor iş, dediğimiz tüm bunları karşılık beklemeden, severek yapan tek canlı annelerdir.
Yukarıdaki parçanın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?
A) Anneler çocuklarını çok sever.
B) Çocukların birtakım ihtiyaçları anneleri tarafından karşılanır.
C) Gerçek sevgiyi hak eden, annelerdir.
D) Anneler yavruları için karşılık beklemeden her türlü fedâkarlığı yapar.

4. Acılarını, hayal kırıklarını değiştiremem ama yardım etmek için her zaman yanında olabilirim. Eğlencelerin, zaferlerin, başarıların ve mutluluğun benim değil ama bunları seninle paylaşabilirim. Kalbinin kırılmasını, acı çekmeni önleyemem ama senin için dua eder, sana destek olur, cesaret verir ve hep yanında olurum. Çünkü ben senin dostunum.
Yukarıdaki parçanın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?
A) Gerçek dostlar az bulunur.
B) Dostun değerini bilmek gerekir.
C) Dost iyi gününde, kötü gününde hep yanında olandır.
D) Dost bulmak için önce dost olmak gerekir.

5. Siz hiç yürümeye yeni başlamış çocukların bir koltuğa nasıl tırmandıklarını gözlemlediniz mi? Uğraşa debelene birkaç dakikalık gayret sonucu yerden 15-20 cm yukarıya çıkarlar. Çıkar çıkmaz da şöyle bir dikilip muzaffer bir komutan edasıyla etraflarına bakarlar. On dört aylık bir çocuğun kan ter içinde bir koltuğa tırmanmaya çalıştığını gören anne baba çocuğu sevgiyle kaldırıp koltuğun üzerine koyar. Böyle yapmakla çocuğa iyilik yaptığını düşünür. Halbuki çocukların kendine güven duyması, ileride kendi ayakları üstünde durması için ona sınırlı özgürlük tanımak gerekir. Aşırı koruyucu anne babalar bilmeyerek çocuklarına zarar vermektedir.
Yukarıdaki metinde asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
A) Çocuklara sınırsız özgürlük tanımak gerekir.
B) Çocuklar her türlü kararlarını kendileri almalıdır.
C) Küçük yaşlarda verilen eğitim daha kalıcı olur.
D) Aşırı koruyucu anne baba tutumu çocuklarda öz güven duygusunun gelişmesine engel olur.

6. Her rengi bir anlamı, bir dili vardır. Siyah, gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve Batı’da siyah, matemi simgelerken Japonya’da mutluluğun simgesidir. Mavi, sakinleştirici bir renktir. Aynı zamanda otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. Sarı ise geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin ifadesidir. Bu yüzden tüm dünyada taksiler sarıdır.
Yukarıdaki parçaya en uygun başlık aşağıdakilerden hangisidir?
A) Renklerin Dili
B) Renkler
C) Renkler ve Mutluluk
D) Anlamlı renkler

7. Artık aileler çocuklarına yeterince zaman ayırmıyor. Dışarıdaki hayat da küçük yaştakiler için yeterince güvenli olmayınca anne babalar çocuklarına evlerinde daha çok teknoloji sunuyor. Bu ise her türlü bilgiye maruz kalmalarının ötesinde daha az hareket etmelerine ve daha çok yemelerine sebep oluyor. Sonuçta obezite (şişmanlık) kaçınılmaz oluyor.
Bu metne en uygun başlık aşağıdakilerden hangisidir?
A) Aile İçi İletişimsizlik
B) Teknoloji ve Şişmanlık
C) Şişmanlığın Zararları
D) Çocukluğunu Yaşayamayan Nesiller

8.“Tren” oyunu iki kişiyle oynanır. Oyuncular kağıtlarına birden dokuza kadar sırasıyla rakamlar yazarlar. Oyunu başlatan, tuttuğu sayıyı gizlice yazarak arkadaşından bunu tahmin etmesini ister. Arkadaşı bunu bilememişse rakamın üstüne bir çizgi çizer. Bilirse çizemez ve oyun sırası karşı tarafa geçer. Bir rakam dört çizgi çizilerek kareyle çevrilince “vagon” olur. Dokuz rakamın da çevresi kapatılınca tren kalkar. Treni kaldıran kişi oyunu kazanır.
Yukarıdaki parçada Tren oyunu ile ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?
A) Oyunun kaç kişiyle oynandığı
B) Oyunun nasıl oynandığı
C) Oyunu kaybeden nasıl bir ceza verildiği
D) Oyunu kazananın nasıl belirlendiği

CEVAPLAR: 1.D, 2.B, 3.D, 4.C, 5.D, 6.A, 7.B, 8.C

Bilgisayar, tablet veye telefonunuza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.
parçada anlam test 1 -4.sınıfturkce

Yazdır

Yazar hakkında

admin

Yorum yap