Çalışma Kitapçıkları

Ses Bilgisi Çalışma Kitapçığı 5

1.Aşağıdaki cümlelerde bulunan kaynaştırma harflerini daire içine alınız.

Ahlaklılık özdenetimi destekler ve böylece kötülüğün yayılmasını engeller.

Ancak kimileyin, hayatımızı adadığımız ülküler bizi zalimliğin sularına sürükler, yüce idealimiz adına başkalarını incitmek, sadece kabul edilebilir bir şey değil aynı zamanda kutsal bir görev oluverir.

2. Aşağıdaki cümlelerde üç tane yumuşama olayı bulunuz.

Yeryüzünün tarihi, amaçlar araçları farklı kılar parolasıyla, sözüm ona haklı amaçlar uğruna işlenmiş cinayetlerle dolu. Doğruluğu şaşmaz biçimde sadece kendi üzerlerinden tanımlayan ve hakikati sadece kendi mülkü sayanlar, kendilerine muhalefet eden veya engel olan her düşünceyi yok edilmesi gereken düşmanlar olarak görürler.

3. Aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimelerde hangi ses olayları vardır? Yazınız.

Kendimizi iyi hissetmenin yollarından biri de çevremiz üzerinde denetim sahibi olduğumuzu düşünmek. Bu düşünce, çaresizlik duygusundan kurtulmamızı sağlar. O halde, sadece seçim yapma imkanımızın olmadığı durumlar için çaresizlik söz konusudur.

4. Aşağıdaki cümlelerde kaç tane ulama vardır? Yazınız.

Mutluluğu sağlayan en önemli etken, yakın sosyal ilişkilerdir. Öznel iyilik hissini, diğer insanlara duyduğumuz bağlılıktan devşiriyoruz. Mutlu olmakla toplumsal bağlılık, bağlanabilme, dostluk kurabilme arasında bir ilişki var. Kalpten kalbe bir yol vardır ve işte o yol insanları mutlu ediyor.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap