Testler

İsim Tamlamaları Test 3

Birbiriyle ilgisi olan, biri diğerini sahiplik (iyelik) yönünden tamamlayan, en az iki isimden oluşan kelime grubuna isim tamlaması denir. İsim tamlaması tamlayan ve tamlanan olmak üzere iki unsurdan oluşur.

İSİM TAMLAMALARI TEST 3

1.Çocukluk başlı başına hayaldir bana sorarsanız. Çocukluğumun Antep’i de hayal ülkesiydi adeta. Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz büyük edebiyatçı Ülkü Tamer ağabeyin Alleben Öyküleri’nde anlattığı gibi, mucizelerle dolu. Öte yandan olağan olanın da kendi yolunda akıp gittiği bir şehir. Hayal ettiklerimizin tamamı değil belki, hayal etme kabiliyetimiz bizi biz yapıyor.
Yukarıdaki paragrafta geçen tamlamalarla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A)Çocukluğumun Antep’i” belirtili isim tamlamasıdır.

B) Birden fazla belirtisiz isim tamlaması vardır.
C) “Hayal ülkesi” belirtisiz isim tamlamasıdır.
D) Zincirleme isim tamlaması yoktur.
E) “Hayal ettiklerimizin tamamı” belirtili isim tamlamasıdır.

2. Edebiyat hayatımın kayda değer bir bölümü katilleri yazarak geçti. Son kitabımda çocuk tacizciliği şüphesini de içinde barındıran seri katili yazdım. Defalarca, politik olarak da yaşayış olarak da yanımdan bile geçmeyecek insanları yazdım. Bunun adı yazarın esnekliğinden çok, hayal gücünün kuvveti olsa gerek.
Yukarıdaki paragrafta kaç tane belirtisiz isim tamlaması vardır?
A) 2     B) 3     C) 4    D) 5    E) 6

3. Ben o öyküyü yazarlık yaptığımı bilerek yazmamıştım. O yazdığımın bir öykü olduğunu bile tam olarak bilmiyordum. Onu yazmasaydım ve ilk yazdığım şey 40 dile çevrilmeseydi ne olurdu, bunu bilmek mümkün değil. Zaman ileriye doğru akan ve kendini orada tayin eden bir şey. Bütün bunlar olmasaydı da, ben annemden devraldığımı düşündüğüm anlatıcılığı sürdürürdüm sanıyorum. Bu anlatıcılığın kitaba evrilen kısmında söyleyebileceğim en temel şey, elbette çalışmak olacak. Çalışmadan, emek harcamadan, ter dökmeden, mesai harcamadan, her şeyden önce iyi bir okur olmadan, dil denen malzemeyi iyi etüt etmeden edebiyat yapmak pek kalıcı sonuçlar doğurmuyor. Edebiyat tarihi bunu söylüyor bize.
Yukarıdaki paragrafla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Tamlayan ile tamlanan arasına sözcük grubu girmiş bir isim tamlaması vardır.
B) Belirtili isim tamlaması vardır.
C) Belirtisiz isim tamlaması vardır.
D) Zincirleme isim tamlaması yoktur.
E) Tamlayanı sıfat almış bir belirtisiz isim tamlaması vardır.

4. Karakter, önce yazarı ikna etmelidir. Ben o karakterin üç boyutlu olduğuna, yani dünyada bir yerde benim tarif ettiğim gibi yaşadığına inanmamışsam, okuru da inandıramam. Edebiyatın her aşamada, bütün satırlarda okuru inandırmak gibi bir derdi yoktur ama karakter yaratıyorsak ve bunu insanların hayal etmesini bekliyorsak, her şeyden önce yazarı ikna olmalıdır. Yazar, daha doğrusu sanatçı, izleyen gözleyen her an hayal eden biridir ve sizin karakterleriniz de önce sizi ikna etmeli. Törpülemeden yazın siz.
Yukarıdaki paragrafta altı çizili söz öbeklerinden hangisi isim tamlamasıdır?
A) o karakterin
B) bütün satırlarda
C) hayal eden biridir
D) sizin karakterleriniz
E) hayal etmesini

5. Ne kimsenin adına söz almak isterim, ne de herkesi aynı kefeye koymak isterim. Dediğim gibi, ben hayatın tam içinde olmaya çalışıyorum. Ofisim Beyoğlu’nda. Civarda esnafla tanışırız. Sağ olsunlar severler beni, selamlarını eksik etmezler. Okuruyla çok sık buluşan bir yazarım ben. Şehirlerde, konferans salonlarında, fuarlarda, kitapçılarda da buluşuyoruz. Birçok yazar arkadaşım da, elinden geldiğince benim gibi yapmaya çalışıyor görebildiğim kadarıyla. Herkese de hayatı, hayatın içini tavsiye ediyorum buradan bir daha.
Yukarıdaki paragrafta aşağıdakilerden hangisi yoktur?
A) Tamlayanla tamlanan arasına sıfat girmiş belirtili isim tamlaması
B) Birden fazla belirtili isim tamlaması
C) Zincirleme isim tamlaması
D) Tamlayanı zamir olan isim tamlaması
E) Belirtisiz isim tamlaması

6. Hepsi evladım gibi demek gelenek olmuş, belki ben bile demişimdir bir yerlerde. Kavim’i ben de severim. Biliyorsunuz, bizim kitaplar iki türlüdür; biri tezli roman dediğimiz, tarihten el alan, tarihteki bir konuyla ilişkili ve bizim oldukça uzun bir hazırlık sürecinden geçip yazdığımız romanlardır. Biri de, polisiye türünün imkânlarını kullanan, mümkünse o imkânları zorlayan ve “Başkomser Nevzat romanları” olarak da kodlanan kitaplar. Başkomser Nevzat romanlarında rahat ediyorum. Çünkü karakteri, psikolojik tahlillerini, yaşadığı yeri, yan karakterlerin kimler olduklarını ayrıca açıklamaya ihtiyaç kalmadı artık. Politik bir cevap gibi görünebilir ama en özel romanım, o esnada yazıyor olduğum roman. Kırlangıç Çığlığı’ndan hemen sonra yazmaya başladığım ve bugünlerde tamamen onunla dolu olduğum romanım çok özel benim için şu an.
Yukarıdaki paragrafta isim tamlamalarıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Tamlayanı zamir olan isim tamlaması vardır.
B) Zincirleme isim tamlaması vardır.
C) Belirtisiz isim tamlaması vardır.
D) Belirtili isim tamlaması yoktur.
E) Tamlayanı türemiş sözcükten oluşan isim tamlaması

7. Edebiyatta ve genel olarak sanatta türlerin bile melezleştiği, iç içe geçtiği, yeni deneylerin korkusuzca yapıldığı bir döneme geldik doğal olarak. Kimi okura göre de, ben aşk romanları yazıyorum. İçinde aşk olmayan hiçbir romanım yoktur. Yayımlanan ilk kitabım Sokağın Zulası bir şiir kitabıydı. Beni oradan beri takip eden okurlar için, aşktan asla uzaklaşmadan yazan bir yazar oldum. En sert meseleleri, en sert yöntemlerle anlatırken bile aşk hikâyenin ortasında durur. Hayat da öyle değil mi? Aşktan uzak ne olabilir ki?
Yukarıdaki paragrafta isim tamlamalarıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Dört tane isim tamlaması vardır.
B) Belirtili isim tamlaması vardır.
C) İsim tamlaması şeklinde kurulmuş bir özel isim vardır.
D) Bir tane zincirleme isim tamlaması vardır.
E) Tamlananın türünü bildiren bir isim tamlaması vardır.

8. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili kelime grubu bir isim tamlamasıdır?
A) Yemek masaları hafızamda da çok kıymetli bir yerde durur.
B) O büyük yemek masalarının etrafında neler tartışılmazdı ki?
C) Her şey, bütün dünya o yemek masasının etrafına doluşurdu adeta.
D) Hayatım boyunca o yemek masalarında konuştuklarımızı, hem yemeklere hem konuşmaya iştahımızı unutmadım.
E) Bazen on sekiz yaşımdayken okuduğum bir kitabın sayfalarına daldığım da oluyor yeniden.

9. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde belirtisiz isim tamlaması kullanılmamıştır?
A) O tür kitapları okurken, suyunun derinliği hepi topu bir karış olan bir derede ayaklarınızı serinletir gibi oluyorsunuz.
B) Dünyada açlıktan her gün kaç çocuğun öldüğünü biliyor musunuz?
C) Dünyanın gösterişli halleri, yapmacık çıkarcı insanları çekmiyor dikkatimi; bana bir parça yüreği güzel, samimi insan lazım.
D) Egosu dünyayı kaplayan insanlar, dönüp bir de yalnızlıktan şikâyet ediyor; hayatınızda başkasına yer mi bıraktınız?
E) Hayatımda iki insanı asla unutmam: İhtiyaç anında yanımda olanı, zor zamanımda yalnız bırakanı.

10. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde tamlayanı sıfat tarafından nitelenmiş bir belirtili isim tamlaması vardır?
A) Pirinci fazla kavurduğunuz için pilavda yanık bir tat oluştuysa bir dilim beyaz ekmeği tencerenin en üstüne yerleştirerek bu durumu tersine çevirebilirsiniz.
B) Sürekli yeni tatlar keşfederek, yeni teknikler ya da püf noktaları öğrenerek damak zevkinizi günden güne geliştirebilir, ufkunuzu açabilirsiniz.
C) Çok acı biberleri doğramadan önce ellerinizi biraz zeytinyağıyla ovarsanız, acının parmaklarınızda kalmasını önlemiş olursunuz.
D) Özellikle taneli baharatların aromasının iyice çıkması için önce tavada ısıtın sonra yemeğinize ekleyin.
E) Yemeğin fazla yağını almak için kâğıt havluya sarılı birkaç buz küpünü yemeğin üzerinde gezdirin. Buzun soğuğu yağı havluya çekecektir.

11. Bence en büyük kötülüklerimiz, küçük yaşımızda belirmeye başlar ve asıl eğitimimiz bizi emzirip büyütenlerin elindedir. Çocuk bir tavuğun boynunu sıkar, kediyi, köpeği oyuncak edip yara bere içinde bırakır; anası da ona bakıp eğlenir. Kimi baba da, oğlunun savunmasız bir köylüyü, bir uşağı öldüresiye dövdüğünü, bir arkadaşını kurnazca ve kahpece aldattığını gördüğü zaman, bunu yiğitlik belirtisi sayarak sevinir. Oysa bunlar zalimliğin, zorbalığın, dönekliğin asıl tohumları, kökleridir; çocukta filizlenirler, sonra alışkanlığın kucağında, alabildiğine büyüyüp gelişirler. Bu kötü yöntemleri yaşın küçüklüğüne ve işin önemsizliğine bakarak hoş görmek tehlikeli bir eğitim yoludur. Önce şu bakımdan ki, çocukta doğa egemendir ve doğa asıl yeni tomurcuk salarken katıksız ve gürbüzdür; sonra da, hırsızlığın çirkinliği, çalınan şeye göre değişmez ki: Ha altın çalmışsın, ha bir iğne. “İğne çaldı, ama altın çalmak aklına bile gelmez.” diyenlere benim diyeceğim şudur: “İğneyi çaldıktan sonra niçin altını da çalmasın?” Kendimiz sandığımızdan çok daha zenginiz; ama bizi oradan buradan alarak, dilenerek yaşamaya alıştırmışlar: Kendimizden çok başkalarından yararlanmaya zorlamışlar bizi.
Yukarıdaki paragrafta isim tamlamalarıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Birden fazla tamlayanı olan isim tamlaması vardır.
B) Tamlayanı bir sıfat tarafından belirtilmiş isim tamlaması vardır.
C) Tamlananı türemiş bir sözcükten oluşan belirtili isim tamlaması yoktur.
D) Tamlananı nitelik bildiren bir isim tamlaması vardır.
E) Zincirleme isim tamlaması yoktur.

12. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zamir, belirtili isim tamlamasının tamlananıdır?
A) Çevremdekilerin hiçbiri bu konuda bana yardımcı olmadı.
B) Verdiğim siparişteki kitapların üçü henüz elime geçmedi.
C) Ümit’in dünyası herkesi kucaklamaya fazlasıyla yeterdi.
D) Surların kenarlarında yarıklar açılmıştı.
E) Yeni aldığım elbisenin rengine herkes hayran kalmıştı.

13. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir isim tamlaması yoktur?
A) Mayalı hamur işlerini yaparken, bir kaşık toz şekeri karışıma eklerseniz, hamurunuz çok daha fazla kabarır.
B) Kuru fasulye, nohut gibi bakliyatları pişirirken haşlama suyunun üzerinde biriken beyaz köpükleri sıyırıp atarsanız daha az şişkinlik yapacaktır.
C) Oklavanız ya da merdaneniz yoksa bir şişeyi soğuk suyla doldurup hamur açmak için kullanabilirsiniz.
D) Makarnanızı haşladıktan sonra soslayacaksanız, pişirme suyunun hepsini dökmeyin.
E) Limonun ekşiliğini kabuğuna bakarak anlayabilirsiniz, ince kabuklu limonlar kalın kabuklulara kıyasla daha ekşidir.

14. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde diğerlerinden farklı bir isim tamlaması kullanılmıştır?
A) Maden suyu vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasında da önemli rol oynuyor.
B) Bunun nedeni ise bulaşık makinesinden çıkan bardakların dahi yeterince steril olmamasıdır.
C) Hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğindeki birçok biyolojik olaylara etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlar.
D) Kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmanızı sağlar.
E) Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü saptanmıştır.

15. Aşağıdakilerden hangisinde birden fazla tamlanan bir tamlayana bağlanmıştır?
A) Kalsiyum, kemik yapısının yanı sıra kas kasılmalarının düzenlenmesine, sinir uyarılarının taşınmasına, hücre zarlarında iyon değişimine, hormonların, sindirim enzimlerinin ve nörotransmitterlerin salgılanmasına yardımcı olur.
B) İçerisinde kalori ve kolesterol olmadığı için maden suyu, kalsiyum açısından süte en iyi alternatif olmaktadır.
C) Bikarbonat, mide hastalıklarına iyi gelir, şeker hastalığı ve gutun tedavisinde, böbrekteki taş oluşumunun engellenmesinde tavsiye edilir.
D) Öğrencilerin ödev konularına ve ders defterlerine göz attıktan sonra onlara bazı tavsiyelerde bulundu.
E) Çalışmanın önemini ve yan gelip yatmanın ileride nasıl sonuçlar doğuracağını canlı örneklerle açıkladı.

16. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde tamlayanı ile tamlananı yer değiştirmiş bir isim tamlaması vardır?
A) Çalışmasını takdirler karşılıyorum elinde yeteri kadar imkanı olmadığı halde çalışanların.
B) Pili de tam zamanında bitmişti saatimin.
C) Okulun önünde olmuştu şu talihsiz kaza.
D) Eskitememişti bir türlü on sekiz yıldır giydiği pantolonunu.
E) Sonra kaporta ustası kayınpederine verdi onu giysin diye.

17.  Kahve içmenin sağlığımız açısından pek çok faydası bulunuyor. Fakat bu faydaları kahveyi doğru tüketirsek ortaya çıkıyor. Kahve içerken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Bunlardan birincisi aç karnına kesinlikle kahve tüketilmemesi. Uzmanlar aç karnına içilen kahvenin vücudumuza çok ciddi zararlar verdiğini ortaya koydu. Peki aç karnına kahve içmenin zararları neler? Kahve ne zaman içilmeli? Günde kaç bardak kahve içilmeli?
Yukarıdaki paragrafla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Tamlayanı ile tamlananı arasına sözcükler girmiş belirtili isim tamlaması vardır.

B) İsim tamlamasında tamlayan ekinin yerine kullanılan bir ek almış sözcük vardır.
C) Tamlayanı isim fiil grubundan oluşmuş bir isim tamlaması vardır.
D) Cümlede soru anlamı sağlayan kelime gruplarından biri isim tamlaması şeklindedir.
E) Zincirleme isim tamlaması yoktur.

18. Aşağıdaki cümlelerde altı çizili söz öbeklerinden hangisi isim tamlaması değildir?
A) Yediklerimizi sindirebilmemiz için midemiz doğal bir asit salgılamaktadır.

B)Bu asidin adı hidroklorik asittir.
C) Ancak sabahları içilen kahve salgılanan bu asidin miktarını arttırmaktadır.
D) Boş midede asit artışını karşılayacak besin olmayınca, zamanla, vücut hidroklorik asit üretimini bu nedenle azaltmaktadır.
E) Bunun sonucunda ise sindirim yavaşlamaya başlıyor.

CEVAPLAR: 1.D, 2.B, 3.E, 4.D, 5.C, 6.D, 7.D, 8.B, 9.E, 10.E, 11.C, 12.A, 13.C, 14.B, 15.D, 16.B, 17.D, 18.A

isim-tamlamalari-test-3 indir.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

4 yorumlar

Yorum yap